LIVE 1
LIVE z zawodów
Transmisja live z ostatnich naszych zawodów - więcej - 

Dart

Z czym większości kojarzy się sport? Dla jednych sport to tylko i wyłącznie piłka nożna, innym kojarzy się on z emocjami, a pozostałym z siłą i "atletyzmem". Sportowiec XXI wieku to bowiem przede wszystkim kilkadziesiąt kilogramów samych mięśni, które widoczne są tak samo dobrze, jak te w rzeźbach Fidiasza, który będąc najpopularniejszym rzeźbiarzem starożytnej Grecji, przedstawiał w nich ówczesnych olimpijczyków. Od każdej reguły są jednak odstępstwa i nie inaczej jest i tutaj. Są bowiem dyscypliny, w których liczy się spryt, pewna ręka, dobre oko oraz umiejętność... szybkiego liczenia. Taką dyscypliną jest dart, większości znany jako lotki. Co charakteryzuje tę dyscyplinę i dlaczego jest ona tak niezwykła?


Historia

Dart to nie tylko profesjonalna dyscyplina sportu, ale również lokalna tradycja, która największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, krajach skandynawskich czy Stanach Zjednoczonych. Dokładnie trudno określić kto wymyślił darta. Spekuluje się, że po raz pierwszy w grę przypominającą tę na dzisiejszych zasadach zaczęli grać żołnierze na terenie obecnej Wielkiej Brytanii, kiedy to nudziła ich rutyna w przerwach pomiędzy kolejnymi bitwami. Szansę na szybki zarobek zwietrzyli stolarze, którzy kilkaset lat temu zaczęli tworzyć pierwsze tarcze do darta i sprzedawać je lokalnym pubom. Tak powstała gra, która do dziś przyciąga tysiące widzów, co również wykorzystują sponsorzy. Ci inwestują obecnie już nie tylko w samych graczy, ale sponsorują też całe turnieje, obejmując nad nimi patronat.

Sama popularność darta wśród kibiców nie dziwi. Pewnie po części dlatego, że mimo wielu setek lat dart nie zerwał z tradycją, a turnieje, czy to towarzyskie, czy mistrzostwa świata są dobrą zabawą, podczas której żaden z fanów nie zazna uczucia wrogości. Fani w pierwszej kolejności kibicują swoim zawodnikom, ale przy okazji potrafią docenić również i innych. Niezależnie od wieku, umiejętności czy pochodzenia żadnych gwizdów, czy tym bardziej przekleństw rzucanych w swoim kierunku żaden gracz nie uświadczy. Co innego przybicie tak zwanej "piątki" czy klepnięcie po plecach. To jedna z tych dyscyplin, gdzie rzeczywiście wsparcie fanów czuć na każdym kroku. Zresztą słusznie, bo bez całej otoczki towarzyszącej darterom sport ten nie byłby tak cudowny, jakim jest w rzeczywistości.

Zasady

Dart to tak naprawdę kilkanaście różnych gier i w każdej liczy się dobre oko i stabilna ręka. Jeśli natomiast mówimy o grze najpopularniejszej, z którą spotykamy się również w zawodowstwie jest nią "501".

Charakterystyka tej gry jest stosunkowo prosta. Każdy z graczy (w zawodowym darcie w meczu udział bierze dwóch zawodników) rozpoczyna grę od 501 punktów na tarczy, dążąc do tego, aby jak najszybciej je wyzerować. Zwycięstwo w jednej partii oznacza wgranego lega. Sam mecz w zależności od rozgrywki może składać się z samych legów bądź kilku setów. Wówczas na zwycięstwo w secie potrzeba wygrania trzech legów.



Gracze punktację zbijają, rzucając na przemian trzema lotkami do podzielonej na dwadzieścia sektorów (nr 1-20) tarczy zwanej zegarem. Poza punktacją pojedynczą na zegarze znajdują się dodatkowo dwa okręgi zliczające lotki jako potrójne lub podwójne. Tym samym jeden rzut może dać graczowi od 0 (trafienie w niepunktowaną oponę, odpadnięcie lotki) do nawet 60 punktów (potrójna 20-tka). W jednej serii składającej się z trzech rzutów maksymalny wynik gracza to natomiast 180 pkt, kiedy to trzy razy w jednej serii swoje trzy lotki umieści w polu potrójnej dwudziestki. Poza dwudziestoma sektorami oraz otaczającą je oponą na zegarze znajdują się jeszcze dwa najmniejsze okręgi stanowiące centrum tarczy - "pole bull" i "bull's eye", które punktowane są za 25 i 50 pkt.

Zauważmy tu, że zegar do lotek wykonany jest najczęściej z sizalu lub plastiku, a jego środek zawieszony jest na wysokości 1,73 m. Gracz rzuty do tarczy oddaje z odległości 2,37 m.

Dart to gra dla wszystkich niezależnie od poziomu swoich umiejętności. Między innymi właśnie ze skalą trudności związane jest również zakończenie jednego lega. W grze ze znajomymi, kiedy możecie umówić się, że zakończenie lega będzie mieć miejsce, kiedy punktację wyzerujecie rzutem pojedynczym. W grze profesjonalnej skończenie lega jest o wiele trudniejsze, a leg kończy się trafieniem podwójnym, np. 2 × 3 pkt, kiedy na zegarze pozostaje 6 pkt lub trafieniem w "bull's eye", kiedy do zakończenia lega brakuje 50 pkt.

Poza "501" najpopularniejsze gry to "301", gdzie obowiązują identyczne zasady oraz "Cricket", gdzie gracz musi trzy razy trafić w ten sam sektor.

Lotki

Poza tarczą najważniejsze są lotki, składające się z czterech elementów:

* tip - grot,
* barrel - beczka,
* shaft - nasadka łącznik,
* piórka.

Lotki można dowolnie rozkręcać i składać, dzięki czemu nie jest problemem zestawienie lotki dla siebie optymalnej. Ogólnie ich waga to 8-20 g przy grotach z tworzywa sztucznego oraz 16-50 g przy grotach stalowych.

Zachowanie

Nie oszukujmy się, nie każdy gracz wygląda tu na dżentelmena, to jednak zasady dobrego zachowania nie są im obce. Na pewno nawet kompletni amatorzy nie muszą mieć obaw związanych z tym, że przez przeciwnika zostaną ośmieszeni. Niezależnie od tego, na jak dobrego zawodnika traficie, z jego strony nie spotka Was żadna przykrość i tak samo zachowywać się należy, jeśli to Wy jesteście faworytami i trafiacie na zawodnika, który dopiero zaczyna grać w darta. Szacunek przede wszystkim.

Dodatkowo warto docenić gracza, który radzi sobie naprawdę dobrze. Nie dość, że przed pojedynkiem przybić należy mu "żółwika" to dodatkowo po każdych zebranych 140 punktach lub więcej dodatkowo mu pogratulować przybijają klasyczną "piątkę".

Wracając do zabawy, bo dart to przecież przede wszystkim znakomite widowisko przypomnijmy jeszcze, że darterzy poza własnymi pseudonimami i wyróżniającymi ich strojami mają zazwyczaj również swoje ulubione utwory, przy których brzmieniu pojawiają się na scenie.

Podsumowanie

Podsumowując, zauważyć trzeba, że dart to gra dla wszystkich, a na rozpoczęcie kariery dartera nigdy nie jest za późno. Nie liczy się tu ani waga, ani kondycja, ani też wiek. Jeśli lubicie dobrą zabawę, a jednocześnie nie uprawiacie żadnej dyscypliny sportu, w darcie na pewno się odnajdziecie. Nawet jeśli nie osiągniecie tutaj żadnych znaczących wyników, otoczka tej dyscypliny zauroczy Was na tyle, że szybko z niej nie zrezygnujecie i zabierzecie się za trening, a trenować możecie wszędzie - czy to w domu, czy pobliskim pubie. Pamiętajcie tylko, że żaden treningowy leg nie odda atmosfery zawodów, a więc startujcie w nich jak najczęściej.

­